Anoreksja, Bulimia

forum dyskusyjne 

ProfilProfil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
ZalogujZaloguj
RejestracjaRejestracja

Anoreksja

,

bulimia

, kompulsywne objadanie się, jedzenie nałogowe, nadwaga, otyłość - zaburzenia łaknienia da się wyleczyć. Forum jest dla dotkniętych przez zaburzenia odżywiania, ich rodzin i znajomych. Terapia jest niezastąpiona - jednak to forum może pomóc znaleźć odpowiedzi na pewne pytania. Pomóc zrozumieć czym jest anoreksja, bulimia czy inne zaburzenia łaknienia i jak zacząć żyć, by stały sie niepotrzebne.
Problem z założeniem konta? Nie dostajesz potwierdzenia rejestracji? Pisz koniecznie: bartek_s
Informacja o grupach w Warszawie!
SzukajSzukaj
    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy  FAQFAQ  

--> Regulamin Forum
Zapraszamy na stronę: www.glodne.com

nerwica deprywacyjna/niedojrzałość emocjonalna

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Glodne Strona Główna -> Dla Wszystkich
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katinka
*

PostWysłany: Sob Lis 02, 2013 17:05    Temat postu: nerwica deprywacyjna/niedojrzałość emocjonalna Odpowiedz z cytatem

Witajcie Kochani,
Czy ktoś z Was cierpiał/cierpi na nerwicę deprywacyjną? Macie jakieś doświadczenia? podzielcie się proszę...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Selma
weteran

PostWysłany: Nie Lis 03, 2013 17:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie spotkałam się wcześniej z takim pojęciem.
rozumiem, ze chodzi o coś takiego: http://psychika.net/2009/12/jak-niezaspokojenie-emocjonalne-w.html
Myślę że połowa osób z różnymi zaburzeniami doświadczyła jakiegoś zaniedbania emocjonalnego, które skutkuje niedojrzałością.

Ja ma w tym temacie dylemat - czy da się mnie jakoś zaspokoić (i kto ma to zrobić), czy powinnam się pogodzić ze stratą, przeżyć żałobę itd?
Katinka
*

PostWysłany: Sro Lis 06, 2013 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdecydowanie tak.... zastanawiam się jednak, czy są jakieś wypracowane metody pracy terapeuty i pacjenta cierpiącego na tego rodzaju nerwicę; czy do wyzdrowienia wystarczy że na jakimś etapie życia ktoś nas emocjonalnie zaspokoi....?
Powrót do góry
akanenai

PostWysłany: Pon Lis 11, 2013 12:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi się wydaje, że to zaspokojenie jest niemożliwe w tym sensie, że "byłam nieszczęśliwym dzieckiem, a teraz już jestem dorosła, nigdy nie będę szczęśliwym dzieckiem". W tym sensie tę żałobę trzeba przeżyć. Niektóre z tych potrzeb mogą być zaspokajane, owszem, inne być może nie, ale nie zaspokojenie tych potrzeb wydaje mi się kluczowe, tylko to przyzwolenie "byłam nieszczęśliwym dzieckiem, nigdy nie będę szczęśliwym dzieckiem, może zdołam być szczęśliwą dorosłą- na to przynajmniej w jakimś zakresie mam wpływ". Wydaje mi się, że potrzeby o których mówicie po prostu należą do przeszłości, i w moim wypadku tkwienie w nadziei, że ktoś mi teraz, w jakikolwiek sposób, zrekompensuje te straty i braki, jest zwyczajnie szkodliwe.
Powrót do góry
Katinka
*

PostWysłany: Pon Lis 11, 2013 21:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w jednej z książek czytałam, że wtedy w zdrowieniu pomaga tzw. afirmacja, że dobry terapeuta jest w stanie dać akceptację, której zabrakło w dzieciństwie....
Powrót do góry
akanenai

PostWysłany: Wto Lis 12, 2013 11:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wydaje mi się, żeby zrekompensowanie tego było faktycznie możliwe. To znaczy- ktoś może dać mi jakieś pozytywne doświadczenia, niezbędne do rozwoju, ale jestem już dorosła, więc nie będę szczęśliwym dzieckiem. Nigdy. To trzeba odżałować.
Powrót do góry
Ailuros
Miau?
Miau?

PostWysłany: Wto Lis 12, 2013 17:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest prawda - dobry terapeuta rekomepnsuje deficyty z dzieciństwa, ale nie dostaje się ich wprost tak jak dziecko. To jest możliwe, byli tu na forum ludzie bardzo zaniedbani przez swoje rodziny pod wszystkimi możliwymi względami i po wielu latach terapii osiągali samodzielność i szczęście.

Akanenai jednocześnie ma racje, już się nigdy nie będzie dzieckiem, to faktycznie trzeba odżałować. To są jednak bardzo indywidualne kwestie, zależne od danej osoby i terapii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
akanenai

PostWysłany: Sro Lis 13, 2013 14:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że indywidualne, dlatego mówię za siebie, nie wiem, jak jest w czyjejś innej sytuacji. Chodzi o to, że mogę czerpać z tego, co daje terapeuta, przyjaciele, i w ogóle "bezpieczni" ludzie w moim życiu (i mogę takich ludzi znajdować, przede wszystkim), ale to znaczy też, że części z tych potrzeb nie zaspokoi nigdy ta rodzina, w której się urodziłam i wychowałam. Wydaje mi się, że akurat chęć "bycia szczęśliwym dzieckiem", niewyrażona wprost chęć, by mi coś zrekompensowano (bo, uczciwie rzecz biorąc, należało mi się, jak wszystkim innym dzieciom, i jest cholerną niesprawiedliwością, że pewnych cennych rzeczy nie doświadczyłam), że to prowadziło u mnie do chorych zachowań. Czasem działałam też nieraz na zasadzie "jak zasłużę, to mnie pokochają", i to było totalnie chore. Stąd uważam, że odżałowanie tego jest konieczne.
No, i wydaje mi się, że te cenne doświadczenia to mają miejsce nie tylko w terapii (chociaż w terapii nic się nie stanie, jeśli mi się uleje trochę roszczeniowej, dziecinnej postawy, a w przypadku przyjaciół to może mieć gorsze konsekwencje). To nie tak, że nie doceniam terapii, po prostu doceniam to, że nie jest najważniejsza. Tzn. jednym z doświadczeń, które na samym początku bardzo pozytywnie wpłynęły na relację z moim terapeutą, było, jak koleżanki zaprosiły mnie do kina, a pokrywało mi się to z terapią- poprosiłam o przełożenie sesji (powiedziałam wprost, o co chodzi, bo wcześniej coś przekładałam z powodu jakichś rzeczy typu lekarz, i było mi głupio), i terapeuta się zgodził, ucieszył się nawet, że mam jakieś życie towarzyskie Razz W pewnym sensie też mi coś dał, i to było cholernie cenne. Nie jakieś rzeczy, które mogę dostać tylko w terapii- tylko taki luz, że ważne rzeczy są też gdzie indziej.
Powrót do góry
Selma
weteran

PostWysłany: Pon Gru 02, 2013 11:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aj, mo?esz napisa? co? wi?cej o tym co mo?na dosta? w terapii, ale nie wprost, jak dziecko?
Bo ja tego ci?gle nie mog? zrozumie? jak to ma dzia?a?..
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu       Forum Glodne Strona Główna -> Dla Wszystkich Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: